דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
שם: מדד עשיית עסקים ברשויות המקומיות 
נושא: פרסום שנתי על מדד עשיית עסקים ב-75 רשויות מקומיות 
תאריך פרסום: 2021
הגורם המפרסם: הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה.
לצפייה בדוח המדד לעשיית עסקים לשנת 2021 >>

מידע כללי

הסוכנות עורכת את מדד עשיית העסקים ברשויות המקומית זו השנה החמישית ומטרתו לשמש כלי עבודה עבור הרשות המקומית, שמאפשר לה להשוות את השירותים שהיא נותנת לעסקים קטנים ובינוניים לשירותים שנותנות רשויות אחרות, וכך לשפר את הסביבה העסקית ברשות. במדד עשיית עסקים דורגו 75 הרשויות המקומיות עם מספר העסקים הגדול ביותר בתחומן.

המדד מתעדכן אחת לשנה ומשקלל ארבעה דירוגים שונים בכל רשות והם:

  1. שביעות רצון של העסקים – מרכיב זה של המדד נבדק באמצעות סקר שנערך בקרב כ-4,000 עסקים הפועלים ברשויות שנבדקות במדד. הסקר כולל שאלות על שירותים שנותנת הרשות לעסקים, וכן על תשלומים לרשות ועל המידה בה הרשות מקדמת עסקים.
  2. נגישות למכרזים - מרכיב זה דורג באמצעות בחינה שנעשתה עד כמה הרשות המקומית מנגישה את מכרזי הרכש שלה לעסקים קטנים ובינוניים. נגישותו של מכרז למציעים נבחנת באמצעות ניתוח שנעשה על הפרסום שלו, וכן לפי היקף העלויות הכרוכות בהשתתפות במכרז: עלות רכישת מסמכי המכרז, ערבות הצעה וערבות ביצוע, וזאת ביחס להיקף ההתקשרות הצפוי במכרז. 
  3. גובה הארנונה - מרכיב זה נבדק על בסיס נתוני הארנונה בכל הארץ, ומדרג את גובה הארנונה העסקית (למ"ר) ברשות ביחס לממוצע גובה הארנונה של כל הרשויות הנמדדות.
  4. נגישות המידע - מרכיב זה נבדק באמצעות סקירה של אתרי האינטרנט בכל אחת מהרשויות המשתתפות במדד. הבדיקה נעשית על היקף המידע השימושי לעסקים ואיכותו, והפעולות המקוונות אותן ניתן לבצע ברשות.
כל אחד מהפרמטרים שהוצגו לעיל דורגו בנפרד כך שלכל רשות יש ארבעה דירוגים נפרדים: שביעות רצון, נגישות המידע, גובה הארנונה, ונגישות למכרזים.
על סמך ארבעת הדירוגים נבנה דירוג סופי שבו כל אחד מהדירוגים הנפרדים קיבל משקל לפי חשיבותו ואיכות הנתונים שנאספו בגינו, באופן הבא:
  • סקר שביעות רצון של העסקים – 55%
  • נגישות למכרזים – 20%
  • גובה הארנונה – 15%
  • נגישות המידע – 10%
בנוסף, המדד מחולק לשלוש קבוצות גודל, לפי מספר התושבים, וזאת על מנת לשמור על השוואה מדויקת והוגנת בין הרשויות שכן רשות מקומות שבה עד 50 אלף תושבים, אינה דומה לרשות מקומית שבה למעלה מ- 150 אלף תושבים.

להלן דירוג חמשת המקומות הראשונים בכל קטגוריה במדד עשיית העסקים ברשויות:


​דירוג
​רשויות מעל 150 אלף תושבים
​רשויות בין 50 ועד 150 אלף תושבים
​רשויות עד 50 אלף תושבים
​1
​אשדוד
​נוף הגליל (נצרת עילית)
​גזר
​2
​פתח תקווה
​קרית מוצקין
​גולן
​3
​רחובות
​מטה בנימין
​עמק יזרעאל
​4
​אשקלון
​מודיעין-מכבים-רעות
​חוף הכרמל
​5
​ראשון לציון
​כפר סבא
​באר טוביה

דירוג "מדד קורונה" לבחינת הפעילות של הרשויות המקומיות

בנוסף למדד השנתי המתואר, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ביצעה השנה "מדד קורונה" שהוא דירוג נפרד הבוחן את הפעילות של הרשויות המקומיות למען העסקים בזמן משבר הקורונה.
דירוג זה מתבסס על סקר שביעות רצון שנערך בקרב העסקים ברשות. בסקר נשאלו העסקים מספר שאלות לגבי שביעות רצונם מפעולות שביצעה הרשות בכדי להקל עליהם את ההתמודדות בעת משבר הקורונה. בנוסף מדד הקורונה כולל גם דירוג של המידה בה הונגש המידע, הנוגע למשבר הקורונה, באתר הרשות.

פרסום ​מדדים קודמים לעשיית עסקים ברשויות

המדד לשנת 2019

 

הסוכנות מפעילה מגוון כלי סיוע ותוכניות אשראי לעידוד יזמים ופיתוח עסקים קיימים. הסוכנות מפעילה את שירותי הסיוע באמצעות מערך מעוף ברחבי הארץ.