דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי

​​​איך נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה יכולה לעזור לך, המעסיק/ה?

מעסיק/ה יקר/ה, נציבות השוויון ​מאמינה כי הטמעת שוויון הזדמנויות ומניעת אפליה בשוק העבודה יכולות להיעשות באופן מיטבי רק בשיתוף פעולה עמכם/ן המעסיקים/ות. הנציבות מאמינה, כי הסברה והדרכה מהוות נדבך חשוב בקשר ובשיתוף הפעולה עמכם/ן, ולכן מבקשת להעניק לכם/ן המעסיקים/ות את הכלים לפעול על פי חקיקת השוויון והפסיקה בישראל. 

אנו מזמינים אתכם/ן לפנות אלינו לקבלת מידע בנושא שוויון הזדמנויות בעבודה ולצורך בניית תכניות להטמעת שוויון בעסק שלכם/ן, מתוך ראייה כוללת, כי הטמעת שוויון במקום העבודה תסייע לכם/ן להימנע מתביעות עתידיות בגין אפליה, מכוח חקיקת השוויון. כמו כן, תוכלו ליהנות מסביבת עבודה שוויונית וממקום עבודה המכיל מגוון של דעות, כישורים  ומיומנויות שישפרו לאין ערוך את ביצועי הארגון.

כיצד ניתן להיעזר בנציבות לקידום שוויון ההזדמנויות במקום העבודה שלך?

 • הרצאות בשפה העברית והערבית - נציבות השוויון קוראת לך לפנות אליה להזמנת הרצאות ללא תשלום, בנושאים של חקיקת השוויון, הטמעת שוויון הזדמנויות ומניעת אפליה בעבודה. ההרצאות ניתנות בכל רחבי הארץ.
 • מידע חופשי בעברית ובערבית - נציבות השוויון מעמידה לרשותך אתר אינטרנט​ בשפה העברית והערבית, בו ניתן למצוא מידע בנושא שוויון הזדמנויות בעבודה ומסמכים מסוגים שונים, כגון: מחקרים, סקרים, פסקי דין וכתבי טענות. 
 • ייעוץ משפטי - ניתן לפנות לנציבות השוויון לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני בכל הנוגע ליצירת שוויון הזדמנויות ומניעת אפליה בעבודה.
 • חוברות הדרכה - נציבות השוויון מעמידה לרשותך חוברות הדרכה בנושא חקיקת השוויון:​
 1. מדריך לעובדים ומדריך למעסיקים.
 2. מדריך לגיוס כח אדם רבגוני. 
 3. חוברת למעסיקים: מהו המידע אותו ניתן לבקש מעובד/ת בקבלה לעבודה​.​​​​
 • הכשרת מעסיקים/ות - נציבות השוויון בשיתוף עם "להב", הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב, מקיימים קורס המתמקד בהכשרת מעסיקים/ות בנושא הטמעת שוויון והעסקה רב גונית, ומקיימת לקיים  קשר עם המעסיקים/ות בוגרי /ות הקורס ושומרת על קשר באמצעות קבוצת עמיתים, בשיתוף עם הפורום הישראלי לגיוון בתעסוקה וציונות 2000.
 • בניית תכניות להטמעת שוויון - נציבות השוויון יכולה לסייע בתהליך החשיבה והכתיבה של תכניות להטמעת שוויון, לרבות ייעוץ בסוגיות משפטיות שעולות במהלך כתיבת התכנית, ויישומה בארגון או בעסק.

נקודות חשובות בנושא שוויון הזדמנויות ומניעת אפליה

 • גיוס שוויוני ורב גוני - יכול לסייע למעסיק/ה לעמוד בדרישות החקיקה והפסיקה ביחס לאיסור האפליה, וכן לתרום ליצירת סביבת עבודה הוגנת, יעילה, יצירתית ורווחית יותר.
 • הטמעה של שוויון הזדמנויות - מתחילה כבר בשלב גיוס העובדים/ות. שלב זה חשוב  במיוחד בדרך לבניית עסק שוויוני, ולכן קבעה החקיקה בישראל כללים ונורמות ברורים בעניין זה: 
 1. חוק שוויון הזדמנויות בעבודה - אוסר על אפליה מחמת הריון, טיפולי פוריות, הורות, נטייה מינית, גיל, דת, לאום, השתייכות מפלגתית, מוצא, השקפה ושירות מילואים . לכן, רצוי שלא לשאול  מועמד/ת לעבודה שאלות אשר נוגעות לעילות האפליה האסורות בחוק, כגון, "מהו גילך?", איך תסתדר/י בעבודה במקביל לגידול הילדים?", או "כמה ימי מילואים את/ה עושה בשנה?". שאלות מסוג זה עלולות להיחשב כמפלות. דע/י, כי אם שאלת שאלות אלה והמועמד/ת לא התקבל/ה לעבודה, עליך/עלייך חובת ההוכחה כי לא הפלת.
  זכור/זכרי, ששאלות אלו מותרות רק אם הן באמת מתחייבות מאופי וממהות התפקיד. 
 2. פרסום המשרה - יש לפרסם מודעת דרושים בלשון זכר ונקבה גם יחד, ולהימנע משימוש בנוסח מודעה שעלול להיחשב כמפלה. למשל, פרסום מודעה שלשונה "דרוש מהנדס רווק בין גיל 35-25 לאחר שירות צבאי מלא" עלול לסגור את הדלת למגוון רחב של אוכלוסיות, ומטיל עליך את נטל ההוכחה להראות שהדרישות המצוינות במודעה נובעות מאופי וממהות התפקיד, ואינן גורמות לאפליה אסורה מחמת גיל, לאום, דת, מין ומעמד אישי.
 • גיוס והעסקה שוויוניים ורב גוניים - יכולים לפתוח את הדלת בפני קבוצות מגוונות בחברה הישראלית. כך תוכלו ליהנות ממאגר רחב של מועמדים/ות לעבודה ולבחור את המתאימים/ות והמוכשרים/ות ביותר לעבודה אצלך - העסקה שוויונית ומגוונת – כולנו מרווחים מזה.

שואף/ת לסביבת עבודה שוויונית ומתלבט/ת איך להשיג את זה?

אנו הכתובת בשבילך - נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה: 02-6662701. 

 

הסוכנות מפעילה מגוון כלי סיוע ותוכניות אשראי לעידוד יזמים ופיתוח עסקים קיימים. הסוכנות מפעילה את שירותי הסיוע באמצעות מערך מעוף ברחבי הארץ.