מע"מ על בסיס מזומן – תוצאות סקר

סקר על השימוש בחשבוניות עסקה ותשלום מע"מ על בסיס מזומן

​​​​​​​​​​שם המחקר: סקר על תשלום מע"מ על בסיס מזומן​​.
תאריך פרסום: מאי 2018​
מוסדות המחקר: הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה.

אחת מהבעיות איתן​ מתמודדים עסקים קטנים ובינוניים היא הפער בין המועד בו הם משלמים ומשקיעים ביצירת המוצר או השירות לבין המועד בו הם מקבלים את התשלום עבורו. פער זה מחייב אותם להשיג מימון ביניים ואף להתמודד עם מצבים בהם לקוחות לא משלמים, הופכים לחדלי פירעון או משלמים באיחור מאוד גדול. 
פער זה בקבלת התשלום הופך לעיתים לגדול יותר מכיוון שמתווסף לו הפער של תשלום המע"מ. רשות המיסים דורשת מעסק שמכר מוצר או שירות והוציא חשבונית מס להעביר את תשלום המע"מ תוך זמן קצר מהוצאת החשבונית. כך שלרוב עסק נדרש להעביר למדינה תשלומי מע"מ עוד לפני שהוא מקבל את תשלום המע"מ הזה מהלקוחות שלו. העסק נאלץ להגדיל את מימון הביניים שהוא צריך להשיג כדי לממן פער זמנים זה. 

בשנת 2011 נערכו שינויים בחוק מע"מ, כדי לאפשר לעסקים לשלם את המע"מ על בסיס מזומן ובכך לפתור את הבעיה שהעסק נדרש לשלם מע"מ לפני שהוא מקבל את התשלום מהלקוח. התיקון בחוק המע"מ נועד לאפשר לעסקים, שהוא חל עליהם, לתת בזמן המכירה חשבונית עסקה במקום חשבונית מס. חשבונית העסקה לא מחייבת אותם להעביר את חלק המע"מ לרשות המיסים. רק לאחר שהעסקים מקבלים את הכסף מהמכירה הם שולחים חשבונית מס ואז משלמים את המע"מ. בסוף שנת 2017 ביצעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים סקר בקרב עסקים קטנים ובינוניים במטרה לבדוק עד כמה העסקים נעזרים בחוק ומשתמשים בחשבוניות עסקה בפעילות העסקית שלהם.